roshani
04 خرداد 1402 - 16:12

۱.۳ میلیون هکتار اراضی منابع ملی در گلستان سنددار شد

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گلستان گفت: تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار اراضی منابع ملی شناسایی و سند دار شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، محمدتقی رضاییان ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: در حوزه منابع طبیعی یک میلیون و 300 هزار هکتار اراضی منابع ملی شناسایی شده که همه آنها ثبت و صدور سند انجام شد.

وی تصریح کرد: استان گلستان حدود 2 میلیون و 100 هزار هکتار اراضی منابع طبیعی، کشاورزی، شهری و روستایی  وجود دارد که یک میلیون و 300 هزار هکتار اراضی منابع ملی شناسایی شده که همه آنها ثبت و صدور سند انجام شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گلستان تاکید کرد: از حدود 683 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان تاکنون 180 هزار هکتار معادل 26.5 درصد با اجرای طرح کاداستر، حدنگاری شد و برای تسریع در حدنگاری اراضی کشاورزی باید مردم همکاری لازم را داشته باشند.

رضائیان تصریح کرد: پارسال با شرکت پیمانکار برای تهیه نقشه و مستند اراضی کشاورزی قرارداد منعقد شده که برنامه حد نگاری 70 هزار هکتار در حال انجام است .

وی تاکید کرد: سال گذشته 850 قطعه منابع طبیعی حدنگاری شد که از زمان آغاز اجرای این طرح تاکنون 2 هزار و 100 قطعه حدنگاری و صدور سند مالکیت داشتیم.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گلستان افزود: کاهش دعاوی در مراجع قضایی، پیشگیری از وقوع جرم و جعل اسناد، حذف زمین‌خواری و تعارض، استفاده اسناد اراضی کشاورزی به عنوان وثیقه بانکی و مراجع قضایی، برنامه‌ریزی برای یکپارچه‌سازی و بهره‌برداری از املاک کشاورزی و افزایش درآمد دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کنار مسایل مشابه از مزیت‌های اجرای طرح حدنگاری اراضی کشاورزی و صدور سندهای تک‌برگ مالکیت این اراضی است.

رضائیان با اشاره به اینکه در بخش ساماندهی سندهای روستایی سهم گلستان در سال گذشته 4 هزار و 600 سند بود که 4 هزار و 560 فقره صادر شد افزود: پارسال برای اولین بار برای رودخانه‌های بندرگز، بندرترکمن، کردکوی، گمیشان و گنبدکاووس و همچنین برای تالاب‌های استان به میزان 2 هزار و 300 هکتار سند مالکیت صادر شد.

وی تصریح کرد: در راستای جهش تولید مسکن تاکنون برای 78 هکتار اراضی مالکیت به نام راه و شهرسازی سند مالکیت صادر شده است و همچنین برای دستگاه‌های دولتی استان گلستان نیز  77 هزار هکتار سند مالکیت صادر شده است.

انتهای پیام/‌581/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238084